PIKC Rigas Valsts tehnikums

Rīgas Valsts tehnikums

Profesionālās izglītības kompetences centrs

Konference par aktuālitātēm profesionālajā izglītībā.

          PIKC „Rīgas Valsts tehnikums” organizēja konferenci „Teorija un prakse profesionālajā izglītībā”. Konferencē piedalījās daudzu profesionālo izglītības iestāžu vadītāji, skolotāji, izglītības un zinātnes ministrijas darbinieki, nozaru speciālisti.

Rīgas Valsts tehnikuma direktore Dagnija Vanaga savā ziņojumā definēja jēdzienu „duālā izglītība”, norādot, ka duālās profesionālās izglītības sistēma ir efektīvākais veids, kā tuvināt profesionālo izglītību darba tirgus vajadzībām, attiecīgi nodrošinot apmācības kvalitāti, aktualitāti un pievilcību.

            Referente norādīja, ka duālajā sistēmā ieguvēji būs visi, pirmkārt, audzēkņi, kas kļūst par kvalificētiem darbiniekiem stabilā darbavietā. Ieguvēji būs darba devēji, kas ilgtermiņā nodrošinās uzņēmumu ar kvalificētu darbaspēku, ietaupot darbinieku rekrutēšanas izmaksas. Un ieguvēja būs valsts - efektīvākas profesionālās izglītības dēļ, kas valstij izmaksā lētāk un dod lielāku pienesumu tautsaimniecības attīstībā.

            Duālās izglītības mēķis - izglītot kvalificētu un kompetentu speciālistu. D.Vanaga uzsvēra, ka tikai kompetenta persona spēj uzrādīt un lietot zināšanas, prasmes un atbildību noteiktā, bet, galvenais, mainīgā darba situācijā. To var nodrošināt tikai darba devējs, jo vienīgi praktiskā darbā var modelēt šīs mainīgās un reālās situācijas.

            Tehnikums duālās izglītības procesam izmantos jau esošās ar Nozaru ekspretu padomi saskaņotas izglītības programmas. Audzēkņi pamatā teoriju 40% apmērā apgūs tehnikumā, bet praktiskās mācības - kas sastādīs 60% - uzņēmumā. Tehnikumā ir pieņemts šāds duālās izglītības modelis. Pirmajā kursā notiks piecu dienu iepazīšanās ekskursijas attiecīgās nozares uzņēmumos, tad sekos iepazīšanās prakse - viena nedēļa. Otrajā un trešajā kursā audzēkņiem mācību prakse notiks uzņēmumā, savukārt ceturtajā kursā būs pusgada kvalifikācijas prakse. Visas praktiskās mācības notiks vienā uzņēmumā, ar kuru audzēknis būs noslēdzis līgumu. Teorētiskās mācības RVT un prakse uzņēmumā pēc individuāla plāna tiks saskaņotas katrai izglītības programmai.

 

Konferencē Nodarbinātības valsts aģentūras nodarbinātības pasākumu nodaļas vadītāja Solveiga Kabakasavā ziņojumā raksturoja jaunatnes bezdarba poblēmas un piedāvāja konkrētas to risināšanas iespējas. Bezdarbnieku vidū joprojā ir liels jauniešu skaits, kas nemācās un nav ieguvuši profesiju.

Latvijas Universitātes mācību prorektors profesors Andris Kangro iepzīstināja konfernces dalībniekus ar starptautisko salīdzinošo zināšanu un prasmju vērtēšanu un aicināja 3.decembrī ierasties LU, kur tiks prezentēti jaunāko pētījumu rezultāti.

Latvijas Darba devēju konfederācijas nozaru nacionālā koordinātore profesionālās izglītības un nodarbinātības jomā Inga Šīna akcentēja darba devēju lomu izglītībā un iepazīstināja ar nozaru ekspertu padomju aktivitātēm un līdzdalību profesiju standartu izstrādē.

Interesanta bija Maskavas Pedagoģijas universitātes katedras vadītāja profesora Borisa Rižova ziņojums par profesionālās orientācijas iespējām un motivācijas izpētes sistēmiskām tehnoloģijām. Iecerēts, ka tuvākā laikā tiks uzsākta kopīga sadarbība, lai noteiktu tehnikuma audzēkņu darba spējas un profesijas izvēles pamatojumu.

Latvijas Izglītības fonda valdes loceklisRomans Vitkovskis un Rīgas Angļu ģimnāzijas skolotājs Uldis Heidingers klātesošos iepzīstināja ar  izstrādāto eksakto mācību priekšmetu apguves metodiku, kas tiek izmantota vairākās skolās un 2011.gadā ieguva izglītības inovācijas valsts balvu. Metode publiski pieejama - www.goerudio.com.

PIKC „Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikums" metodiķes Anitas Zaļaiskalnes ziņojuma tēma bija par mūžizglītības pedagoģiskajiem aspektiem profesionālās izglītības saturā. Ziņotāja akcentēja mūžizglītbas pieaugošo lomu Latvijas apstākļos, kad darbaroku trūkums prasīs pārdomātu cilvēku pārkvalifikāciju.

Pedagoģijas specialist Inga Cironoka iepazīstināja ar savu pieredzi progresīvo mācību tehnoloģiju pielietošanā mācību procesā, uzsverot, ka to izmantošana sekmē zināšanu apgūšanu un izmantošanu praksē

PIKC „Rīgas Valsts tehnikums” psiholoģes Zaigas Kriķes referāts bija veltīts pētījuma „Jauniešu pašizjūtu ietekmējošo faktoru analīze profesionālajā izglītībā” rezultātu izklāstam.

Konferences darbu vadīja Rīgas Tehniskās universitātes profesors, ekonomikas doktors Jānis Ēriks Niedrītis, kas noslēgumā rezumēja konferences ieguvumu, uzsverot profesionālās izglītības pieaugošo nozīmi tautsaimniecībā.

 

Bildes no konferences var apskatīt šeit.

Latvijas Reitingi

Joomla! kļūdu konsole

Sesija

Izpildes laika informācija

Izmantotā operatīvā atmiņa

Datu bāzes vaicājumi