PIKC Rigas Valsts tehnikums

Rīgas Valsts tehnikums

Profesionālās izglītības kompetences centrs

Erasmus+ mobilitāte Vācijā ilga vienu mēnesi – no 12. janvāra līdz 12. februārim. Mēs praktizējāmies divos lieliskos uzņēmumos. Pirmais uzņēmums bija "DEHARDE". Šajā rūpnīcā izgatavo lielu spektru ar visdažādākajām detaļām, piemēram, tankiem, lidmašīnām (Beluga, Pilatus u.c.), Mercedes Benz, kosmosa raķetēm un kosmosa stacijām u.c. Katra konstrukcija izgatavota ar savu specifikāciju un niansēm.

Mēs varējām aplūkot ļoti dažādus apstrādes veidus, jo detaļas izgatavoja daudzām nozarēm. Rūpnīcas darbiniekiem vajag izgatavot detaļas ar augstu precizitāti un atbildības sajūtu, katrs darbinieks tiek apmācīts un izskolots, lai būtu labs speciālists un izgatavotu detaļas pēc augstākajiem standartiem. Mums uzticēja atbildīgus darbus – piedalījāmies "Beluga" lidmašīnas izgatavošanā. Protams, mēs novērtējām šo lielisko iespēju, jo šādas lidmašīnas pasaulē ir tikai piecas. Mūsu uzdevums bija strādāt pie salikšanas, veicām skrūvēšanas un kniedēšanas darbus. Vēlāk mums uzticēja krāsošanas darbus – krāsojām lidmašīnu savienojumu vietas. Mēs redzējām visu lidmašīnu izgatavošanas procesu, tas ir, jumta konstrukciju sagatavošanu un pārbaudi, salikšanu, pārbaudi, krāsošanu, pārbaudi, inspekciju.

Varējām arī izbaudīt paši uz savas ādas, kā ir būvēt šo lielo kravas lidmašīnu. Iepazināmies ar moderniem CNC darbgaldiem un dažādām ierīcēm, kuras ir augsti specializētas aviācijas tehnikas izgatavošanai. Respektīvi, varējām redzēt visdažādākos apstrādes procesus un veidus. Veicām urbšanas darbus gan pie darbgalda, gan taisījām lidmašīnu spārnu statīvu konstrukcijas, kuru izmēri ir grandiozi. Šai spārnu novietnei mēs skrūvējām grīdu. Praktiski strādājām ar urbi, kur urbām caurumus un izgatavojām vītnes, vēlāk pieskrūvējām trepes pie statīvu konstrukcijas. Iepazītie cilvēki bija draudzīgi un saprotoši.

Mūsu otrais uzņēmums bija Varel kartonfabrika, kurā darbojāmies mehāniskajos un restaurēšanas iecirkņos. Apguvām, kā tiek veikta nolietoto un bojāto iekārtu restaurācija un nomaiņa. Iepazināmies ar pilnu procesu, kā tiek ražots gan papīrs, gan kartons, sākot ar atkritumu papīra iekraušanu vārīšanas katlos līdz pat gatava izstrādājuma transportēšanai pa visu pasauli. Praktiski lietojām iekārtas un instrumentus, lai pilnvērtīgi novērstu bojājumus, kuri bija radušies ražošanas procesā.

Iepazināmies ar skolas sistēmu un piefiksējām lielas dažādības salīdzinoši ar mūsu skolu sistēmu. Lielākās atšķirības bija prakses un teorijas sadalījums studiju laikā. Uzņēmumos iepazināmies ar dažādiem cilvēkiem un viņu veicamajiem darbiem. Kā izrādījās, darbaspēks tiek nodrošināts no dažādām valstīm. Iepazinām tehnoloģisko problēmu risināšanas dažādības un to, kā katrs darbinieks problēmu risina ar savu pieeju. Sapratām arī to, ka ļaudis ir ļoti draudzīgi un izpalīdzīgi. Palīdzēja mums ar padomiem un vienmēr bija gatavi izpalīdzēt un padalīties ar noderīgiem ieteikumiem. Bija arī gadījums, kad darbiniekam un mums nebija kopīgas valodas. Viņš runāja tikai vāciski un nesaprata angļu valodu, līdz ar to mēs ar viņu komunicējām latviski, tomēr galu galā mazliet sapratāmies ar žestiem un kopīgiem spēkiem paveicām dotos darbus. Arī šāda veida darbs mums šķita viens no interesantākajiem un jautrākajiem.

Ārpus prakses uzņēmumos pabijām ar Groningenā, Oldenburgā, Brēmenē, Frankfurtē, Leer, Hamburgā un Amsterdamā. Mēs priecājamies, ka ir šāda unikāla iespēja, un esam pateicīgi par doto iespēju piedalīties Erasmus+ mobilitātē.

 

Rolands Stepanovičs

Agris Gavars

Latvijas Reitingi

Joomla! kļūdu konsole

Sesija

Izpildes laika informācija

Izmantotā operatīvā atmiņa

Datu bāzes vaicājumi