PIKC Rigas Valsts tehnikums

Rīgas Valsts tehnikums

Profesionālās izglītības kompetences centrs

Ķīmijas tehnoloģijas nodaļa

 

PIKC “Rīgas Valsts tehnikums” katru gadu labākajam Ķīmijas tehnoloģijas nodaļas audzēknim par izciliem sasniegumiem mācību darbā tiek piešķirta prestižā Latvijas ķīmiķa Gustava Vanaga stipendija. Līdz šim šo stipendiju ir saņēmuši RVT izcilnieki – Ivo Kupins, Igors Sivačovs, Anna Rebezova, Kristina Puzane, Raivo Ališausks, Dajana Radominova un Lorenzo Terllizi. Šogad, 2021. gada 26. maijā izcilā latviešu ķīmiķa Gustava Vanaga stipendija tika piešķirta S3 grupas audzēknim Aleksandram Semjonovam par teicamiem un izciliem sasniegumiem mācību darbā. PIKC RVT direktore Dagnija Vanaga, kura ir šīs balvas aizsācēja un iniciatore, pasākuma dalībniekam pastāstīja par Gustava Vanaga stipendijas rašanās vēsturi, kā arī sniedza īsu ieskatu Gustava Vanaga biogrāfijā. Ievērojot visus drošības pasākumus, tehnikuma direktore Dagnija Vanaga balvu pasniedza Aleksandram Semjonovam individuāli. Zīmīgi, ka šodien notiek centralizātais eksāmens ķīmijā, kas rada pasākumam vēl papildus noskaņojumu.

Paldies direktorei Dagnijai Vanagai par šīs stipendijas aizsākšanu un uzturēšanu, kā arī Guntaram Bernātam par balvas pasniegšanas mirkļa iemūžināšanu. Rakstu sagatavoja Madara Pētersone.

PIKC “Rīgas Valsts  tehnikums” 2020. gada 10. novembrī attālināti notika pirmā posma ķīmijas olimpiāde. Ķīmijas olimpiādē piedalījās 15 dalībnieki. Audzēkņi risināja ķīmijas uzdevumus, katrs savā 10. klases, 11. klases un 12. klases grupā. Audzēkņu snieguma pakāpes ir apkopotas tabulā.

Komisija labākos dalībniekus virzīs uz Rīgas posma ķīmijas olimpiādi. Paldies dalībniekiem  un M. Pētersonei, L. Ruselei, S. Seredai!

Šogad 2020. gada 22. oktobrī pirmo reizi norisinājās Ķīmijas tehnoloģijas nodaļas audzēkņu saliedēšanās pasākums ‘’Visi ķīmiķi vienoti”. Pasākuma mērķis - sekmēt Ķīmijas tehnoloģijas nodaļas audzēkņu zināšanu pilnveidi (ķīmija, karjera, veselība un sports), saliedēšanos un pozitīvas mikrovides veicināšanu izglītības iestādē. Lai sekmētu Ķīmijas tehnoloģijas nodaļas audzēkņu saliedētību un rastu iespēju grupām savstarpēji iepazīties

Šogad pirmo reizi norisinājās pēc RTU Inženierzinātņu vidusskolas 12. klases skolēnu iniciatīvas organizētas ķīmijas komandu sacensības 8. – 12. klasēm. Konkursam “Ķīmiķu dārzs” aicināja pieteikties izglītības iestādes, kurās padziļināti apgūst ķīmiju, kas palīdz attīstīt gan iemaņas ķīmijas uzdevumu risināšanā, gan prasmes darboties komandā. No PIKC “Rīgas Valsts tehnikums” Ķīmijas tehnoloģijas nodaļas piedalījās trīs komandas ar komandu nosaukumiem "S1 Alķīmiķi"(Raitis Zommers, Anastasija Kotova, Marta Atvara, Ričards Kārkliņš), "Ķīmiķi IQ 200"(Andrejs Kuruško, Konstantīns Jansons, Renārs Ozoliņš, Kārlis Cepurnieks-Cepurīts), "S2" (Gvido Buklevičs, Mareks Kulakovs, Valērija Krušinska, Aļesja Grīnberga). Pirmā kārta norisinājās 2020. gada 3. oktobrī attālināti PIKC “Rīgas Valsts tehnikums” telpās.

Tehnikuma komandām pavisam nedaudz pietrūka, lai tiktu uz konkursa otro kārtu. Komanda "S1 Alķīmiķi" saņēma pateicību par dalību komandu ķīmijas olimpiādes “Ķīmiķu dārzs” I kārtā 8. – 10. klašu grupā 2020./2021. mācību gada ietvaros. Komanda "Ķīmiķi IQ 200" Saņēma diplomu par atzīstamiem rezultātiem komandu ķīmijas olimpiādes “Ķīmiķu dārzs” I kārtā 8. – 10. klašu grupā 2020./2021. mācību gada ietvaros. Komanda "S2" Saņēma diplomu par atzīstamiem rezultātiem komandu ķīmijas olimpiādes “Ķīmiķu dārzs” I kārtā 10. – 12. klašu grupā 2020./2021. mācību gada ietvaros.

Paldies konkursa “Ķīmiķu dārzs” komandai par konkursa organizāciju un paldies arī Laumai Ruselei un Madarai Pētersonei.

2020. gada 16. oktobrī PIKC ’’Rīgas Valsts tehnikums” Ķīmijas tehnoloģijas nodaļas grupas S1 audzēkņiem notika mācību ekskursija uz SIA „Getliņi EKO”. Mācību ekskursijas vadītāja Monta Atvase pastāstīja par SIA „Getliņi EKO” vēsturi, parādot dokumentālo filmu.

SIA „Getliņi EKO” ir Rīgas un Stopiņu novada kopīgi izveidots uzņēmums, kas apsaimnieko lielāko cieto sadzīves atkritumu poligonu Baltijas valstīs – „Getliņus”. Poligons ir viens no modernākajiem Eiropā, šobrīd tas tiek veidots un attīstīts kā mūsdienīgs un drošs atkritumu pārstrādes centrs.

Kopš šķirošanas rūpnīcas atklāšanas SIA „Getliņi EKO” teritorijā 2015. gada 26. oktobrī, bioloģiski noārdāmie atkritumi tiek izmantoti biogāzes ražošanai, savukārt pārstrādei derīgie materiāli un metāla izstrādājumi tiek nogādāti uzņēmumiem, kuri nodarbojas ar šo materiālu reģenerāciju un atkārtotu pārstrādi.

Nepārstrādājamie atkritumi tiek noglabāti videi drošās, noslēgtās biodegradācijas šūnās, kurās neiekļūst ne gaiss, ne lietus ūdens. Poligona gāze, kas veidojas šūnās, tiek aizvadīta uz „Getliņu” energobloku, sadedzināta sešos iekšdedzes motoros un pārvērsta enerģijā – elektrībā un siltumā. To visu varēja apskatīt kā tas izskatās reāli, kā tiek veidotas biodegradācijas šūnas, kā tur veidojošā gāze tiek izmantota siltumenerģijas izmantošanai SIA „Getliņi EKO” siltumnīcās – audzēkņi un skolotāji noskatījās filmu kā notiek aprites process siltumenerģijas izmantošanai. Ekoloģisko tomātu un gurķu audzēšana notiek neizmantojot pesticīdus. Tehnikuma pārstāvji uzzināja ļoti daudz intresantu faktu par atkritumu pārstrādi biodegradācijas šūnās, arī visi notekūdeņi (infiltrāti) tiek savākti un attīrīti, tāpēc atkritumu ietekme uz vidi tiek samazināta līdz minimumam.

Paldies Montai Atvasei par interesanto mācību ekskursijas vadīšanu un skolotājām Laumai Ruselei un Madarai Pētersonei!

2020. gada 28. septembrī PIKC ’’Rīgas Valsts tehnikums” Ķīmijas tehnoloģijas nodaļas grupu S1, S2 audzēkņiem notika aizraujoša stunda ķīmijā. Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros stundu vadīja Mārtiņš Gulbis no ”Laboratorium”. Stundas tēma - Mākslas un zinātnes krustpunkti. Audzēkņi uzzināja kā mūsdienu zinātne palīdz veidot filmas specefektus. Pastāstīja un demonstrēja specefektus, kas tika pielietoti filmā “Dvēseļu putenis”. Audzēkņi uzzināja kā gatavo mākslīgās asinis un speciālus degošus šķidrumus. Un kur nu bez sprādzieniem! Kas parasti notiek eksperimentējot ar ūdeņradi? Audzēkņi varēja izbaudīt maza sprādziena imitāciju, grima veidošanu ar asiņainām rētām, kā arī iejusties dūmos um miglas aizsegā. To visu aizraujošā veidā varēja uzzināt mūsu audzēkņi atraktīvajā ķīmijas stunā. Netika aizmirsts arī par drošību eksperimentu laikā. Audzēkņi bija sajūsmā un ar interesi iesaitījās eksperimentu veikšanā.

Paldies Mārtiņam Gulbim par jauniešu motivēšanu veikt eksperimentus radošā un brīvā atmosfērā, audzinātājai Laumai Ruselei, Madarai Pētersonei un Ievai Dorilai par pasākuma organizēšanu!

 

 2020. gada 14. februārī PIKC ’’Rīgas Valsts tehnikums” Ķīmijas tehnoloģijas nodaļas grupas S1 audzēkņiem notika mācību ekskursija uz Rīgas Tehniskās universitātes Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāti. Mācību ekskursijas vadītāja Inese Mieriņa pastāstīja par RTU, Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes vēsturi un kādas studiju programmas te apgūstamas. Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte dibināta 1862. gadā. Jaunieši varēja iepazīt Organiskās ķīmijas tehnoloģijas institūtu, kurš dibināts 2010. gadā un tā direktors ir asoc. prof. Māris Turks. Mācību darbu, kas saistīts ar dažādu organiskās, bioorganiskās ārstniecības vielu un bioķīmijas priekšmetu nodrošināšanu, realizē institūta sastāvā esošā Bioloģiski aktīvo savienojumu ķīmijas tehnoloģijas katedra, kuru vada prof. M. Jure. Jaunieši varēja apskatīt un uzdot sev intresējošus jautājumus. Iepazītas tika arī Lietišķās ķīmijas institūta, Polimēru materiālu institūta, Silikātu materiālu institūta un Tehniskās fizikas institūta laboratorijas. Daudz uzzinājām par polimērmateriālu testēšanas metodēm, kādas iekārtas tiek izmantotas, kādos priekšmetos izmanto pārstrādāto polimēru, varējām apskatīt priekšmetu piemērus. Lietiškās ķīmijas institūta laboratorijā spilgtākais iespaids radās no luminiscējošo pārklājumu lietošanas, kurus izmanto telefonu displejos. Jauniešiem bija ļoti intresanti iepazīt un apskatīt RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāti, kā arī uzzināt par iespējām pēc tehnikuma absolvēšanas turpināt mācīties kādā no ķīmijas programmām.

Paldies Inesei Mieriņai par interesanto mācību ekskursijas vadīšanu un skolotājai Laumai Ruselei!

2020. gada 17. aprīlīPIKC “Rīgas Valsts tehnikums” Rīgā, Kr. Valdemāra 1Cnorisināsieskonkurss“Izzini ķīmiju”. Ja vēlies piedalīties, sagatavo mājas darbuizmantojot skolu ķīmijas kabinetu iespējas, kā arī ikdienas dzīvē izmantojamas vielas, ierīces un piederumus, veic eksperimentu/eksperimentus, to norisi filmē un izveido videomateriālu ar komentāriem un paskaidrojumiem par veikto eksperimentu būtību un gaitu. Darbu veicot, var izmantot skolas ķīmijas skolotāja konsultatīvu palīdzību.Mājas darbu iesūti līdz 2020. gada 20.martam. Sīkāku informāciju par konkursa noris skatīt konkursa nolikumā.

 

 

Latvijas Reitingi

Joomla! kļūdu konsole

Sesija

Izpildes laika informācija

Izmantotā operatīvā atmiņa

Datu bāzes vaicājumi